Designed and built with care, filled with creative elements

Sosyal Medyada Biz:

Top
a
  /  Eğitim   /  Özgüvenli Çocuk Yetiştirmek İçin 10 Altın Kural

Özgüvenli Çocuk Yetiştirmek İçin 10 Altın Kural

Özgüvenli Çocuk Yetiştirmek İçin 10 Altın Kural. Özgüven bireylerin kendine olan güvenini ifade eder. Özgüvene sahip olan kişiler, hayatının her alanında daha başarılı olurlar. Çocuklara küçük yaşlardan itibaren özgüvenin aşılanması çok önemli bir konudur. Bunu yaparken de aşağıdaki altın kuralları uygulamalısınız.

1. Çocuklarınızı Sürekli Eleştirmeyin:

Çocukların her yaptıkları hatayı sert bir dille eleştirmek yanlış bir hamle olacaktır. Bunun yerine çocuğa hata yaptığını daha uygun bir dille anlatabilirsiniz. Çocukları eleştirerek bir yere varamazsınız.

2. Sorumluluklar Verin:

Çocuğa küçük sorumluluklar vermek çocukta özgüveni geliştirme noktasında oldukça işe yarayan bir yöntemdir. Bu şekilde ev işlerinde veya herhangi bir konuda çocuğa basit bir iş verilebilir.

3-Karakterini Suçlamayın:

Yaptıkları hatalar sonrasında direk olarak karakter eleştirisi yapmanız çocuğa fayda yerine zarar verir. Çocuğun karakterini eleştirmek yerine, yaptığının yanlış olduğunu sade bir dille anlatmalısınız. Çocukların karakterlerine yapılan hakaretler, çocukta özgüven sorununun ortaya çıkmasına zemin hazırlayabilir. Eleştirilmesi gereken çocuk değil, çocuğun yanlış yaptığı davranıştır.

4- Birlikte Zaman Geçirin:

Çocuklara zaman ayırmakta, onlara özgüven katan şeyler arasında sayılır. Bu şekilde aile arasında bir takım faaliyetler düzenleyip, zaman geçirebilirsiniz. Hatta her çocuk için ebeveynler çok sık olmasa da ara ara baş başa zaman geçirmelidirler.

5-Kıyaslama Yapmaktan Vazgeçin:

Çocukları yaşıtlarıyla kıyaslamak, çocuklarda özgüveni azaltan davranışların başında gelir. Bunun sürekli tekrar edilmesi ise, çocuklarda ciddi kişilik sorunlarına neden olacaktır. .

6-Hobilere Yönlendirilmeli:

Çocuğun bir hobi edinmesine yardımcı olmak gerekir. Bu seçenek çocukta özgüveni arttırma yolları arasından en hızlı sonuçlar veren durumdur. Mutlaka çocuğun ilgi duyduğu, kendini ispatlayabileceği bir alan vardır.

7-Başarılarını Övün:

Sadece hatalarını eleştirip, başarılarını ya da güzel yönlerini görmezden gelirseniz bir süre sonra hem özgüveni kaybolur hem de bu güzel yönleri körelir ve kaybolur. Çocuğu sürekli eleştirmek yerine, derslerindeki başarılarından veya ders dışı aktivitelerde elde ettiği başarılardan bolca bahsetmek çocuğu motive ederek özgüven duygusunu pekiştirecektir.

8-Kararlarına Saygı Duyun:

Bazı anne babalar çocuklarının kendi başına kararlar almasından hoşlanmazlar. Çocuğun giyiminden, yapmak istediği hobilere kadar her konuya karışabilirler. Ama bu durum çocuklarda özgüven eksikliği sorununa neden olur. Bu yüzden çocuğun kendi kendine kararlar almasına ve bunları uygulamasına izin verin.

9-Çocuğu Özgür Bırakın:

Öte yandan çocuğun evde de serbest bırakılması gerekir. Odasını ne zaman toplaması gerektiğine karar veren bir anne, yemeğin tam zamanında yenmesi gerektiğini söyleyen bir baba, çocuğun özgüvenli olmasına engel olacaktır.

10-Pozitif Olmayı Öğretin:

Çocuklarda özgüveni sağlamak için, onlara pozitif bakış açısı kazandırmayı öğretmek gerekir. Bunun için de ilk önce ebeveynlerin pozitif olması önemlidir. Hayata pozitif bakmayı becerebilen bir çocuk özgüvenli de olur.

Post a Comment

çelik kapı fiyatları
sanal ofis
patent
ingilizce kursu ankara
seo
ankara ingilizce kursları
big bag kaufen
konya avukat