Designed and built with care, filled with creative elements

Sosyal Medyada Biz:

Top
a
  /  Eğitim   /  Okul Öncesi Eğitimde Sosyal Beceriler

Okul Öncesi Eğitimde Sosyal Beceriler

Okul Öncesi Eğitimde Sosyal Beceriler. Okul öncesi dönemde, çocuğunuz birçok beceri çeşidi öğrenecektir. Karakterlerin aynı yoldan geçtiği kitapları birlikte okumak, aynı zamanda okul öncesi çağındaki çocuğunuzun bu önemli becerilerini geliştirmelerine yardımcı olabilir. Okul öncesi çağındaki çocuğunuzun sosyal becerilerini nasıl geliştireceğinizi öğrenmek istiyorsanız, yazımıza göz atın.

Çocuğunuza Duygularını Öğretin

Duygusal yeterlilik, okul öncesinde güçlü sosyal becerilerin anahtarıdır. Örneğin, iyi çocuklar duyguları anlar, akranlar tarafından daha çok sevilirler. Duygusal yeteneği öğretmek için, çocuğunuzun duygularıyla ilgili konuşun. Kendisi hakkında konuşun. Ne tür durumların bizi kötü hissettirdiğini ve hangi şeylerin kendisini iyi hissettirdiğini tartışın. Ebeveynler duyguları ve nedenlerini açıkladığında, çocuklar kendi duygularını daha iyi düzenler. Bir çalışmada, “daha sık, daha gelişmiş” duygu dili kullanan ebeveynler öfke ve hayal kırıklığı ile daha iyi baş edebilecek çocuklara sahiptiler.

Çocuğunuzun akranları ile olan deneyimlerini diğer günlük olayları tartıştığınız gibi aynı hoş, konuşma biçiminde tartışın. Bu tür konuşmalar çeşitli şekillerde yardımcı olur. Çocuğunuzla ilgili neler olup bittiği konusunda sizi bilgilendirir ve hassas tutar. Çocuğunuza sosyal hayatıyla gerçekten ilgilendiğinizi gösterir. Ayrıca size toplumsal taktikleri akranlarla tartışmak için fırsatlar sunar. Akran ilişkileri hakkında sıklıkla konuşan çocuklar daha güçlü okul öncesi sosyal becerileri geliştirir.

Çocuğunuzla Samimi, Sevgi Dolu Bir İlişki Sürdürün

Deliller çok zor. Toplumsal gelişme, bir çocuğun birincil ilişkisine, ebeveyniyle veya vasiyle yapılan bağına, dayanır. Çocuklar, günlük olarak, destek için size güvenebileceklerini gördüklerinde, duygusal olarak güvendedirler. Yeni sosyal durumlara daha kolay uyum sağlarlar. Okul öncesi sosyal beceriler için önemli bir bileşen olan empati kapasitelerini geliştirirler.

Wisconsin Üniversitesi’nde yapılan araştırmalarda, güvenli bağlanma ilişkisine sahip dört yaşındaki çocukların empati düzeyi, güvensiz bağları olan akranlardan daha yüksekti. Diğer çalışmalar hassas iletişimin sosyal yeterliliği teşvik ettiğini göstermektedir. Ebeveynler ve çocuklar birbirlerinin ipuçlarına tepki verirlerse, çocuklar güçlü sosyal beceriler geliştirirler. Bir çalışma, okul öncesi dönemdeki çocukların ebeveynlerinin çeşitli durumlarda nasıl yanıt vereceğini tahmin etmelerini istedi. Ebeveynlerinin rahatlatacaklarını bekleyen çocuklar öğretmenler tarafından akranlarıyla daha yetenekli, daha empatik ve daha kooperatif olarak derecelendirildi.

Bazen ebeveynler aksilik veya kayıp yaşarlar ve bunlar çocuklar için hayal kırıklıklarıyla nasıl baş ettiğimizi öğrenme fırsatı olabilir.  Ancak anahtar öfke ya da umutsuzluğa takılı kalmak değil, gerilemelere karşı o işin içinden nasıl çıktığımıza dair bir tutum sergilemektir. Yapılan bir araştırma anne babaların, özellikle de annelerin, olumsuz duygularını sıkça gösterdiklerinde çocukların acı çektiğini gösteriyor.

Okul Öncesi Eğitimde Sosyal Beceriler içeriği Mr.B. English Club Ümitköy İngilizce Kursu tarafından hazırlanmıştır.

Post a Comment

çelik kapı fiyatları
sanal ofis
patent
ingilizce kursu ankara
seo
ankara ingilizce kursları
big bag kaufen
konya avukat