Designed and built with care, filled with creative elements

Sosyal Medyada Biz:

Top
a
  /  Eğitim   /  Okul Başarısı için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Okul Başarısı için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yıl sonunda kötü bir karne ile karşılaşmamak için okul döneminde dikkatli davranılması gerekir. Neticede okulda elde edilen başarı sadece öğrencinin değil, aynı zamanda ailenin de başarısıdır. Bu nedenle okul başarısı için dikkat edilmesi gerekenler nelerdir ve aile ne gibi sorumlulukları üstlenmelidir yazımız içerisinde listeleyerek, hem öğrenciler hem de aileler için önemli noktalara değindik…

Okul İçinde Öğrencinin Yapması Gerekenler

Başarılı olmak için ders kesinlikle derste öğrenilmeye çalışılmalıdır. Başkasının notu ile ders çalışmak başarıyı getirmez. Kendi alacağınız notlarda kilit noktaları işaretleyebilir ya da ekstra notlar alabilirsiniz. Bu yüzden okula mümkün olduğu kadar devam sağlayın ve notlarınızı eksiksiz tutun. Derste öğrenemediğiniz bir şeyi istediğiniz kadar tekrar edin yine de anlama olasılığınız düşük olacaktır. Bu nedenle anlamadığınız konuyu veya dersi başkasından çekinmeden, öğretmeninize sormanız ve anlayana kadar dikkatle dinlemeniz gerekir.

Ders içerisinde öğretmeninizle kuracağınız göz teması oldukça önemlidir. Çünkü etkin bir göz teması daha kolay odaklanmanıza ve sonuç olarak daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir. Derslerde oturduğunuz yer de çok önemlidir. Gürültünün fazla olduğu bir ortamda ders dinlemeniz ve anlamanız imkânsızlaşır. Mümkün olduğu kadar derse odaklanabileceğiniz bir noktada oturmanız gerekir. Okul başarısı için dikkat edilmesi gerekenler bunlarla sınırlı değildir.

Okul Dışında Yapılması Gerekenler

Başarılı olmak için sosyal yaşantıda da birçok detaya dikkat edilmelidir. Bunların en başında uyku düzeni ve beslenme alışkanlığı gelmektedir. Düzgün bir uyku düzeni olamadığı zaman derslerde konsantrasyon eksikliği yaşanabilir. Özellikle sabah kahvaltısı gelişim için oldukça önemlidir. Bu nedenle başarı sağlanabilmesi için düzgün bir kahvaltı ile güne başlanması gerekir. Derse gelmeden önce konulara da göz gezdirilmelidir. Bu durum dersi daha kolay anlamanıza yardımcı olur. Derslerden sonra ise tekrar yapılması ve o konuyla ilgili test çözümü oldukça etkili bir yöntemdir. Ders çalışma ortalamanın da önemi fazladır. Dikkat dağıtıcı etkenlerin olmaması gerekir.

Ailenin Yapması Gerekenler

Aile her zaman yapıcı olmalıdır. Çocuklarına karşı motive edici ve destekleyici konuşmalar yapmalıdır. Çocuklar arkalarında ailelerini hissetmezlerse, kendilerine güveni olmayan bireyler olarak yetişeceklerdir. Ailelerin çocuklarını takip etmesi ancak bunu çocuğa baskı uygulayarak değil onun farkına varmayacağı yöntemlerle yapması gerekir. Baskıcı bir yetiştirme tarzı, çocuk yaştaki bireylerin yanlış yönlenmesine neden olabilir.

Aileler güncel eğitim haberleri hakkında da bilgi sahibi olmalıdır. Bu sayede çocuklarına fikir danışmanlığı yapabilir ve onların geleceği için yön verebilirler. Ayrıca öğretmenlerle iletişim halinde olmak da, ebeveynlerin sorumluluğundadır. Çünkü öğretmenlerden edinilen bilgiler, çocukların yetiştirilmesinde son derece etkilidir.

Post a Comment

çelik kapı fiyatları
sanal ofis
patent
ingilizce kursu ankara
seo
ankara ingilizce kursları
konya avukat
ankara dershane