Designed and built with care, filled with creative elements

Sosyal Medyada Biz:

Top
a
  /  Eğitim   /  Çocuklarda Okul Fobisini Yenme Yolları

Çocuklarda Okul Fobisini Yenme Yolları

Çocuklarda Okul Fobisini Yenme Yolları. Okul çağının gelmesi ile birlikte yeni bir hayata, yeni bir ortama girmeye hazırlanan çocuklar, neyle karşılaşacağını bilemedikleri için kimi zaman okul fobisi ile yüz yüze geliyorlar. Böyle durumlarda anne-babanın art niyet olmaksızın, sırf çocuğuna destek olabilmek amacıyla”- korkma -korkulacak bir şey yok” gibi cümleleri aslında çocukta korkulacak bir şey var algısını oluşturuyor. Bu nedenle okul fobisi olan çocuklarda bu korkuyu yenmeleri için öncelikle sakin olmanızı ve sizin için sıraladığımız yapılması gerekenleri tek tek okuyup, onun üzerinde uygulamanızı tavsiye ediyoruz.

Doğduğu andan itibaren evinde anne babasının yanında sevgi dolu bir ortamda büyüyen çocuklar, artık evinden ve annesinden ayrılacağını anladığı andan itibaren, başlar okul fobisi. Bazı aileler bu durumu kabullenmek istemez ve çocuğun okul korkusunu gereksiz bulurlar. Oysaki empati yaptığınızda bir nevi sosyal ortamı ve dış dünyaya ilk adımı olan okula, üstelik de anne babasız gidip akşama kadar yalnız kalacağını düşünmek ve bundan korkmak, o çocuk için gayet doğal bir durumdur.  Peki, bu durumun üstesinden gelinebilir mi? Tabi ki evet. Ayaklarınıza sarılmış gözyaşları ile merhamet damarınızı titreten minik yavrumuzun, okula gitmemek için direnişi size her ne kadar zorda bıraksa da okul fobisi ile baş edebilmek aslında hiç de zor değil.

Çocuklarda Okul Korkusu ile Nasıl Başa Çıkılır ?

Okul fobisinde ilk gün büyük önem taşımaktadır. Okulun ilk günü anne babanın sakin tutumu çocuklardaki kaygıyı da azaltacak rahatlamasına neden olacaktır. Okula gitmek istemeyen ve bu durumdan korkan çocuğunuza neden korktuğu ile ilgili sorular sorarak okul hakkında bilgiler verip, dilediği her an yanında olabileceğini hissettirmek gerekir.

Okula gitmek istemeyen çocuk için öncelikle kaygılardan uzaklaşmak şarttır. Aile ve öğretmen arasındaki dayanışma ile tamamen ortadan kaldırılabilecek okul fobisinde sabırlı olmak gerekir. Çocuk böyle bir durumla karşılaştığında aşağılanıp küçümsenmek yerine, desteklenmeli ve gerekirse okula birlikte gidilip içeri kadar girilmelidir. Okula gittiği günler için çocuğu ödüllendirerek onu destekleyebilirsiniz.

Aldığınız bütün tedbirlere ve çocuğunuza karşı destekleyici tavırlara rağmen okul kaygısı azalmıyor. Onun yanında kusma altına kaçırma ve sınıfta ortamı bozma gibi davranışlar sergiliyorsa bir uzmandan destek alabilirsiniz.

Okul Fobisi Hangi Çocuklarda Görülür

  • 5-7 yaş grubu çocuklarda daha sık görülür
  • Yeni kardeşi olan çocuklarda
  • Tek çocuklarda
  • Tedirgin ebeveynlerin çocuklarında
  • Pasif karakterli babaların çocuklarında
  • Ailede ciddi hastalıklar yaşayan kişilerin bulunduğu çocuklarda
  • Babasından ayrı yaşayan çocuklarda
  • Aile içi huzursuzluk olan çocuklarda

Bu gibi durumlarda çocuğun psikolojisi olumsuz etkileneceğinden dolayı, sevdiklerini kaybetme korkusu ve ebeveyne tutku derecesinde bağlılık ile okula gitmeme isteği oluşur ve bu durum okul fobisine neden olur.

Post a Comment

çelik kapı fiyatları
sanal ofis
patent
ingilizce kursu ankara
seo
ankara ingilizce kursları
big bag kaufen
konya avukat