Designed and built with care, filled with creative elements

Sosyal Medyada Biz:

Top
a
  /  Eğitim   /  Çocuklar İçin Eğitici Oyunlar

Çocuklar İçin Eğitici Oyunlar

Çocuklar İçin Eğitici Oyunlar . Oyun çocuklarının hayatındaki en önemli unsurdur. Çünkü çocuklar kendilerini oyunla ifade ederler. Ebeveynlerin de çocuklarına karşı en önemli sorumluluğu çocuklarıyla oyun oynamaktır. Oyun oynamak ebeveynlere her ne kadar gereksiz gibi görünse de aslında çocuğa öğreteceğiniz birçok şeyi oyun içinde öğretebilirsiniz. Artık günümüzde okullarda da öğretmenlerin sıkça başvurdukları en etkili öğretim şekli oyunla öğretimdir.

Çocuklar İçin Eğitici Oyunlar ve Yararları      

Ebeveynler çocuklarına birçok şey öğretmek isterler. Yardımlaşma, doğruluk, merhamet, saygı gibi pek çok davranış çocuklarında bulunsun isterler. Bunun yanında kültürlü olsun, kendi ayakları üstünde durmayı öğrensin, hayatta her zaman doğru kararlar alsın isterler. Bütün bunları çocuğunuzu karşınıza alıp söyleyemezsiniz. Söyleseniz de bir kulağından girer diğer kulağından çıkar. En kalıcı, en zevkli ve en iyi öğrenme şekli oyundur. Bütün bu mesajları çocuğa oyun içerisinde verebilirsiniz.

Oyunla sadece öğretmek istediğinizi öğretmekle kalmayıp çocuğunuzun gelişimine de katkıda bulunmuş olursunuz.

Çocuk için En Faydalı Oyunlar

Evcilik oyunu bilinen en eski ve asla modası geçmeyen oyunlardandır. Evcilik oyunu içinde çocuğa öğretmek istediğiniz ne varsa her şeyi öğretebilirsiniz. Doğruluk, anne baba sözü dinleme, kardeş kıskançlığı gibi pek çok davranışı merkeze koyup oyunlar kurgulayabilirsiniz.

Hareketli Oyunlar; Özellikle erkek çocukların gözdesi olan hareketli oyunların çocukların fiziksel gelişimine katkısı çoktur. Bununla birlikte fiziksel oyunlar içine çocuğun zihinsel gelişimine de katkı sağlayacak birkaç kural ekleyebilirsiniz. Örneğin renkleri renkli topları oynarken öğretebilirsiniz. Saklambaç oynarken sayı saymayı, istop oynarken şehirleri öğretebilirsiniz. Bu tamamen ebeveynlerin yaratıcılığına kalmış bir durumdur.

Oyuncaklarla Oyun; Legolar, yap bozlar tamamen çocuğun zeka gelişimini destekleyen oyuncaklardır. Kız çocukların vazgeçilmezi bebeklerle çocuklara hayal gücünü zenginleştirme yetisini, bebekle oyunda konuşarak diyalog kurmayı öğretebilirsiniz. Hayvanlarla hayvanların adlarını ve merhamet duygusunu pekiştirirsiniz. Aslında bütün oyuncaklarla doğru kullanılırsa çocuğun bedensel, zihinsel ve en önemlisi kişilik gelişimine destek olacak pek çok oyun üretilebilir.

Taklit Oyunu; Bu oyun sayesinde çocuğun iç dünyasında neler yaşadığını kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Kendinizin taklidini yaptırın mesela. Kendinize çocuk gözüyle ayna tutmuş olursunuz. Öğretmen taklitlerinde çocuk öğretmeninden korkuyor mu seviyor mu rahatça anlayabilirsiniz.

Bunun yanında çocuğa her öğrettiğiniz yeni oyunda aslında kurallara da uymayı öğretmiş olursunuz. Çünkü her oyunun bir kuralı vardır.

Her yeni oyunla çocuk yenmeyi, yenilmeyi, rekabet duygusunu öğrenir.

Çocuğunuzla düzenli oyun oynadığınızda aile içi iletişimde kat ettiğiniz mesafeye siz bile inanamayacaksınız. Çünkü çocukların iletişim dili oyundur ve çocuğuyla oyun oynayan ebeveyn artık çocuğun dilini öğrenmiştir.

Çocuğa bu kadar faydalı, aynı zamanda son derece keyifli olan Çocuklar İçin Eğitici Oyunlar için ebeveynlerin kullanmaması düşünülemez. Çocuğunuzda aşamadığınız birçok sorunu oyunla aştığınızı, oyun sayesinde çocuğunuzun iç dünyasına girebildiğinizi göreceksiniz

Ayrıca çocuklar için ingilizce oyunlar yazımızı da okumanızda fayda var.

Post a Comment

çelik kapı fiyatları
sanal ofis
patent
ingilizce kursu ankara
seo
ankara ingilizce kursları
big bag kaufen
konya avukat